Jan Pawłowski (duchowny)


Jan Romeo Pawłowski, który przyszedł na świat 23 listopada 1960 roku w Biskupcu, jest wybitnym polskim duchownym rzymskokatolickim, odznaczającym się znaczącą działalnością zarówno w kraju, jak i za granicą.

W trakcie swojej kariery uzyskał doktorat z prawa kanonicznego, co podkreśla jego głęboką wiedzę i zaangażowanie w zagadnienia związane z Kościołem katolickim. Jako dyplomata watykański, pełnił różne istotne funkcje, w tym przez sześć lat był nuncjuszem apostolskim w Kongu oraz Gabonie, gdzie działał w latach 2009–2015.

Po powrocie do Watykanu, Pawłowski pełnił funkcję delegata oraz później sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej w latach 2015–2022, co podkreśla jego znaczenie w strukturach Kościoła. Od 2022 roku zasiada na stanowisku nuncjusza apostolskiego w Grecji, kontynuując swoją misję w ramach Kościoła katolickiego.

Życiorys

Jan Pawłowski, urodzony jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny, rozpoczął swoją edukację w Toruniu, gdzie ukończył zarówno szkołę podstawową, jak i średnią. W roku 1979 zdecydował się wstąpić do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Tytuł magistra teologii uzyskał na ówczesnym Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.

1 czerwca 1985 roku, w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie, Pawłowski przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Józefa Glempa. Po zakończeniu studiów, w latach 1985–1987 pełnił funkcję wikariusza w parafii farnej św. Marcina i św. Mikołaja w Bydgoszczy, gdzie jednocześnie pracował jako sekretarz swojego proboszcza, biskupa Jana Wiktora Nowaka, wikariusza biskupiego Prymasa Polski dla Bydgoszczy.

W latach 1987–1991 Jan Pawłowski kontynuował swoje kształcenie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał stopień doktora prawa kanonicznego. Dodatkowo, odbył w tym czasie studia na Papieskiej Akademii Kościelnej, które przygotowały go do służby dyplomatycznej. Właściwie jego kariera w administracji Kościoła zaczęła się w 1993 roku, kiedy to został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a w 2005 roku prałatem honorowym.

1 lipca 1991 roku rozpoczął pracę w Stolicy Apostolskiej, gdzie pełnił różne funkcje w Nuncjaturach Apostolskich w takich krajach jak Kongo, Republika Środkowoafrykańska oraz Czad (1991–1994), a później w Tajlandii oraz Singapurze (1994–1997). Kontynuował pracę jako radca w Nuncjaturze Apostolskiej w Brazylii (1997–1999) oraz we Francji (1999–2002). Z końcem 2002 roku, Jan Pawłowski związał się z Sekcją do Spraw Relacji z Państwami watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Jego kariera nabrała nowego wymiaru 18 marca 2009 roku, kiedy papież Benedykt XVI prekonizował go nuncjuszem apostolskim w Kongu i Gabonie, jednocześnie awansując go do godności arcybiskupa ze stolicą tytularną w Sejnach. 30 kwietnia tegoż roku, w bazylice Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy, miał miejsce jego biskupie konsekracje, której dokonał kardynał Tarcisio Bertone, wspierany przez arcybiskupa Alfia Rapisardę oraz biskupa Jana Tyrawę.

W dniu 7 grudnia 2015 roku, Jan Pawłowski zaczął pełnić rolę delegata do spraw przedstawicielstw papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Z kolei 21 listopada 2017 roku objął kierownictwo nowo utworzonej III sekcji Sekretariatu, odpowiedzialnej za personel dyplomatyczny Kościoła Katolickiego. Od 17 grudnia 2020 do 10 września 2022 roku, sprawował funkcję sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich.

Na zakończenie, 1 grudnia 2022 roku, Jan Pawłowski został mianowany nuncjuszem apostolskim w Grecji. Warto również zauważyć, że w 2020 roku miał zaszczyt konsekrować nuncjusza apostolskiego w Ghanie, Henryka Jagodzińskiego. Był także współkonsekratorem wielu innych biskupów, w tym biskupa Owando Victora Abagny Mossy (2011), biskupa Impfondo Jeana Gardina (2011), biskupa Gambomy Urbaina Ngassongo (2013) oraz biskupa Pointe Noire Miguela Angela Olaverriego Arroniza (2013).

Odznaczenia i wyróżnienia

W roku 2021 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. To znaczące wyróżnienie wskazuje na jego wyjątkowy wkład w życie społeczne i duchowe kraju.

Również w roku 2018, Jan Pawłowski otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy Kobylanka, co podkreśla jego zasługi oraz zaangażowanie w lokalną społeczność.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Karol Foks | Karol Staliński

Oceń: Jan Pawłowski (duchowny)

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:8